Skip to main content
OneTouch

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa2

Co wywołuje cukrzycę ciążową?

Lekarze nie znają dokładnych przyczyn cukrzycy ciążowej, ale mają pewną wiedzę na ten temat.

Łożysko podtrzymuje i karmi rosnące dziecko. Hormony łożyska pomagają dziecku się rozwijać. Jednak te same hormony hamują działanie Twojej insuliny, przez co jest ona mniej skuteczna. Do cukrzycy ciążowej dochodzi wówczas, gdy Twój organizm nie jest w stanie wytworzyć i zużyć całej insuliny potrzebnej w ciąży, co przy braku kontroli prowadzi do znacznego podwyższenia poziomu glukozy we krwi.

Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej jest u niektórych kobiet wyższe. Dotyczy to kobiet:

 • które przed ciążą miały nadwagę
 • które podczas ciąży zbytnio przybrały na wadze (więcej niż jest to zalecane)
 • w wieku powyżej 25 lat
 • które wcześniej cierpiały już na cukrzycę ciążową
 • w których rodzinie występowała wcześniej cukrzyca
 • pochodzenia afro-amerykańskiego, azjatyckiego, hiszpańskiego i indiańskiego

Jak można zdiagnozować cukrzycę ciążową?

U większości ciężarnych objętych dobrą opieką prenatalną między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonywane są rutynowe badania w kierunku cukrzycy ciążowej. Jeśli jesteś obciążona wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej, Twój lekarz może wykonać badania wcześniej i/lub kilkakrotnie podczas ciąży.

Test na cukrzycę ciążową polega na wypiciu podanego przez lekarza słodkiego napoju i przeprowadzeniu serii badań krwi przed jego wypiciem i po nim. Jeśli wyniki badań wykażą, że poziom glukozy w Twojej krwi przekracza zalecaną normę na dany etap, oznaczać to będzie, że zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową. Twój lekarz omówi z Tobą plan leczenia cukrzycy ciążowej.

Dlaczego leczenie cukrzycy ciążowej jest takie ważne?

Jako mama instynktownie chcesz chronić swoje dziecko. Rozpoczęcie leczenia cukrzycy ciążowej od razu po jej rozpoznaniu jest ważne dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego dziecka. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do powikłań. Mogą one obejmować

 • zwiększone ryzyko urodzenia dużego dziecka o wadze ponad 4 kg, czyli tzw. makrosomii. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem
  • trudności i urazów podczas porodu pochwowego oraz
  • ryzykiem cesarskiego cięcia.
 • wyższe ryzyko przedwczesnego porodu i problemów z oddychaniem (niewydolności oddechowej) u dziecka
 • wyższe ryzyko niskiego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii) u dziecka tuż po porodzie
 • wyższe ryzyko wystąpienia u Ciebie stanu przedrzucawkowego (podwyższonego ciśnienia tętniczego oraz problemów z wątrobą lub nerkami)

Stosowanie się do zaleceń Twojego lekarza i staranne kontrolowanie cukrzycy ciążowej może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych powikłań.

Czego możesz się spodziewać, jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową,

 • Twój lekarz zaleci Ci zdrową dietę z ograniczoną ilością węglowodanów oraz ćwiczenia fizyczne. W wielu przypadkach te kroki wystarczą, aby kontrolować poziom glukozy we krwi do końca ciąży.
 • Możliwe, że będziesz musiała zwrócić się do specjalisty-dietetyka, który stworzy dla Ciebie plan zdrowego żywienia. Dietetyk może Cię nauczyć kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, co pozwoli Ci kontrolować poziom glukozy we krwi przy jednoczesnym zaspokojeniu wszystkich Twoich potrzeb związanych z ciążą. Może także poprosić Cię o prowadzenie dzienniczka żywienia i zapisywanie swojej wagi.
 • Możliwe, że będziesz musiała codziennie w domu sprawdzać stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru. Poproś swojego lekarza lub edukatorkę diabetologiczną o dobranie Ci glukometru, który będzie dla Ciebie najlepszy. Sprawdzanie i zapisywanie stężenia glukozy we krwi ułatwi kontrolowanie cukrzycy ciążowej i Tobie, i lekarzowi.
 • Na ogół bada się stężenie cukru we krwi co najmniej cztery razy dziennie, zwykle na czczo, a potem 1 lub 2 godziny po każdym posiłku. Lekarz powie Ci, jak często należy wykonywać badanie oraz jaki jest Twój docelowy zakres glukozy we krwi. Pamiętaj o zapisywaniu wyników pomiarów stężenia glukozy we krwi, w tym godziny pomiaru. Zaznaczaj, czy pomiar był wykonany przed posiłkiem, czy po nim oraz jak długo po posiłku.
 • Ćwiczenia fizyczne podczas ciąży sprawią, że organizm będzie lepiej wykorzystywał wyprodukowaną przez siebie insulinę, a przez to kontrolował poziom glukozy we krwi. Kobietom w ciąży zaleca się ćwiczenia fizyczne takie jak spacery żwawym krokiem lub pływanie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie ćwiczyć w okresie ciąży.

Podczas wizyt kontrolnych ginekolog może Ci zmierzyć ciśnienie i skierować na badanie moczu. Być może omówi też z Tobą Twój poziom cukru we krwi, co jesz, ile ćwiczysz i ile Ci przybyło kilogramów. Rozwijające się w Tobie dziecko również będzie pod uważną obserwacją. To wszystko pozwoli ocenić, czy plan leczenia cukrzycy ciążowej jest skuteczny i kiedy należy wprowadzić zmiany.

Jeśli mimo zmiany sposobu odżywiania i rozpoczęcia ćwiczeń nie uda się kontrolować stężenia glukozy we krwi, lekarz może zalecić leki przeciwcukrzycowe: tabletki lub insulinę przyjmowane do końca ciąży.

Przyjmowanie leków (tabletek, insuliny)

Jeśli lekarz przepisze Ci tabletki lub insulinę, pamiętaj, że wcale nie świadczy to o Twojej porażce w kontrolowaniu cukrzycy ciążowej. Być może Twój organizm po prostu nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tyle insuliny, żeby zaspokoić swoje potrzeby w miarę wzrostu dziecka. Ważne jest, abyś przestrzegała zaleceń lekarza, aby chronić siebie i swoje dziecko. Po porodzie może się okazać, że przyjmowanie leków na cukrzycę nie będzie już konieczne.

Jeśli w celu leczenia cukrzycy ciążowej Twój lekarz zaleci Ci stosowanie insuliny, będziesz ją przyjmować w zastrzykach. Ktoś z rodziny może nauczyć się tej procedury razem z Tobą i pomagać Ci przyjmować insulinę zgodnie z zaleceniami lekarza. Na szczęście w dzisiejszych czasach dzięki małym, cieniutkim igiełkom zastrzyki z insuliny są praktycznie bezbolesne. Lekarz poinstruuje Cię, kiedy przyjmować insulinę i w jakich robić to dawkach. W przebiegu ciąży lekarz może też zdecydować o zmianie dawek.

2 IDF Diabetes Atlas (8th Ed.) (2017). Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation): Bruksela, Belgia. Dostęp do wersji online: 5 maja 2018 @ http://diabetesatlas.org/IDF_Diabetes_Atlas_8e_interactive_EN/

CO/LFS/0416/0039(1)