Skip to main content
OneTouch

Czym jest cukrzyca?

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą (chroniczną) chorobą występującą, gdy organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej w odpowiedni sposób. Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który jest konieczny do przenoszenia glukozy (cukru) z krwi do komórek organizmu, gdzie jest ona wykorzystywana do produkcji energii. W przypadku braku insuliny w organizmie lub jej nieskutecznego działania glukoza pozostaje we krwi. Dlatego cukrzycę rozpoznaje się na podstawie wysokiego stężenia glukozy we krwi. Z czasem wysoki poziom glukozy we krwi (określany jako hiperglikemia) może powodować uszkodzenie wielu tkanek w organizmie, prowadząc do rozwoju powodujących niesprawność lub zagrażających życiu powikłań.

Cukrzyca typu 1

W przebiegu cukrzycy typu 1 wytwarzające insulinę komórki trzustki zostają uszkodzone w wyniku procesu autoimmunologicznego, polegającego na niszczeniu komórek własnego organizmu. W efekcie organizm nie jest już w stanie wytwarzać insuliny, której potrzebuje. Nie jest do końca zbadane, dlaczego tak się dzieje. Choroba ta może występować u osób w różnym wieku, lecz zazwyczaj pojawia się u dzieci lub u młodych osób dorosłych. Osoby z tym typem cukrzycy wymagają codziennego, wielokrotnego podawania insuliny w celu wyrównania poziomu glukozy we krwi. Bez insuliny chory na cukrzycę typu 1 nie przeżyje. Natomiast stosując regularną terapię insulinową, systematycznie monitorując poziom glukozy we krwi za pomocą glukometru, zdrowo się odżywiając i prowadząc higieniczny tryb życia, osoby z cukrzycą typu 1 mogą wieść normalne, aktywne życie.1

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą formą cukrzycy. Występuje zazwyczaj u osób dorosłych, lecz coraz częściej obserwuje się ją u dzieci i młodzieży. W przebiegu cukrzycy typu 2 organizm ma zdolność wytwarzania insuliny, lecz staje się oporny na jej działanie, co powoduje, że insulina nie spełnia swojej prawidłowej funkcji. Z czasem stężenie insuliny może obniżyć się do poziomu, który przestaje być skuteczny. Zarówno insulinooporność, jak i niskie stężenie insuliny powodują wzrost poziomu glukozy we krwi.1

W przeciwieństwie do osób z cukrzycą typu 1, wielu chorych na cukrzycę typu 2 nie wymaga codziennego podawania insuliny, aby przeżyć. Podstawowymi filarami leczenia cukrzycy typu 2 są: wdrożenie planu zdrowego żywienia, zwiększenie aktywności fizycznej, kontrolowanie masy ciała, samokontrola glikemii za pomocą glukometru i przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych w razie potrzeby. Aby umożliwić wyrównanie stężenia glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2, dostępnych jest wiele leków w postaci tabletek lub zastrzyków, w tym insulina stosowana w razie potrzeby.

Stan przedcukrzycowy

Zdarza się, że stężenie glukozy we krwi jest wyższe niż normalne, ale jeszcze nie na tyle wysokie, żeby zdiagnozować cukrzycę. Taki stan nazywamy stanem przedcukrzycowym - stwarza on większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca.

Jeśli lekarz powiedział Ci, że grozi Ci cukrzyca lub że występuje u Ciebie stan przedcukrzycowy, możesz podjąć pewne kroki, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2 lub go opóźnić. Zmiana trybu życia może zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2 i innych powikłań, takich jak choroby serca, lub je opóźnić.

Jeśli lekarz poinformował Cię, że masz stan przedcukrzycowy, pamiętaj, aby co rok lub co dwa lata robić badania w kierunku cukrzycy. Przestrzegaj także zalecanych wytycznych, które pomagają uniknąć cukrzycy typu 2: schudnij - jeśli jest taka potrzeba - ćwicz i zdrowo się odżywiaj.

1. IDF Diabetes Atlas (7th Ed.) (2015). Brussels, Belgium: International Diabetes Federation.

CO/LFS/1016/0115, CO/LFS/0416/0039, CO/LFS/1116/0125(1)