Skip to main content
OneTouch

Przyjmowanie leków na cukrzycę

Przyjmowanie leków na cukrzycę2

Ważne jest, abyś stosował/stosowała swój lek zgodnie z zaleceniami lekarza, przestrzegając pory i sposobu jego przyjmowania.

Podczas stosowania leków przeciwcukrzycowych trzeba:

  • wiedzieć, jaki lek przyjmujesz, i rozumieć jego mechanizm działania;
  • pytać o możliwe działania niepożądane leku. Opisano je również w ulotce informacyjnej.
  • natychmiast poinformować swojego lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.

Czym jest insulina?

Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę. Jest on konieczny do przenoszenia glukozy (cukru) z krwi do komórek organizmu, gdzie glukoza jest wykorzystywana do produkcji energii.

Dlaczego może być konieczne stosowanie insuliny?

Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 1, Twoja trzustka nie wytwarza insuliny. Z tego powodu zawsze będziesz musiał/musiała stosować zastrzyki z insuliny. Jest to jedyna metoda wyrównania występującej u Ciebie cukrzycy.

Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 2, może się okazać, że będziesz musiał/musiała stosować insulinę, gdy pomimo przyjmowania tabletek i podejmowania innych czynności w celu wyrównania stężenia cukru we krwi stężenie to utrzymuje się u Ciebie na wysokim poziomie. Włączenie insuliny nie świadczy o Twojej porażce w kontrolowaniu cukrzycy. Przebieg cukrzycy typu 2 zwykle zmienia się z upływem czasu i dlatego może wymagać zmian w stosowanej przez Ciebie terapii.

 

2 IDF Diabetes Atlas (8th Ed.) (2017). Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation): Bruksela, Belgia. Dostęp do wersji online: 5 maja 2018 @ http://diabetesatlas.org/IDF_Diabetes_Atlas_8e_interactive_EN/

CO/LFS/0416/0039(1)a