Skip to main content
OneTouch

Przyjmowanie leków

Przyjmowanie leków

Ważne jest, abyś stosował/-a swój lek zgodnie z zaleceniami lekarza, przestrzegając czasu i sposobu jego przyjmowania.

Podczas stosowania leków przeciwcukrzycowych ważne jest, abyś:

  • wiedział/-a, jaki lek przyjmujesz, i rozumiał/-a jego mechanizm działania;
  • pytał/-a o możliwe działania niepożądane leku. Opisano je również w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania leku;
  • natychmiast poinformował/-a swojego lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.

Czym jest insulina?

Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który jest konieczny do przenoszenia glukozy (cukru) z krwiobiegu do komórek organizmu, gdzie jest ona wykorzystywana do produkcji energii.

Dlaczego może być konieczne stosowanie insuliny?

Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 1, Twoja trzustka nie wytwarza insuliny. Z tego powodu będziesz zawsze musiał/-a stosować insulinę. Jest to jedyna metoda wyrównania występującej u Ciebie cukrzycy.

Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 2, może okazać się, że będziesz musiał/-a stosować insulinę, gdy stężenie glukozy we krwi utrzymuje się u Ciebie na wysokim poziomie, pomimo przyjmowania tabletek i podejmowania innych czynności mających na celu wyrównanie stężenia cukru we krwi. Włączenie insuliny nie oznacza, że nie udało Ci się wyrównać parametrów cukrzycy. Przebieg cukrzycy typu 2 zazwyczaj zmienia się z upływem czasu i z tego powodu może wymagać zmian w stosowanej przez Ciebie terapii.

CO/LFS/0416/0039