Skip to main content
OneTouch

Pielęgnacja stóp

Wpływ cukrzycy na stopy: Wskazówki dotyczące dbania o stopy5

 

Wysokie stężenie cukru we krwi może spowodować uszkodzenie nerwów, które z kolei może prowadzić do utraty czucia w stopach. Cukrzyca zwiększa Twoją podatność na urazy i zakażenia stóp. Przy wysokim poziomie cukru we krwi może też wystąpić ryzyko powolnego gojenia się ran, co powoduje owrzodzenia, które nieleczone mogą prowadzić do amputacji.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym zadbasz o zdrowie swoich stóp:

  • Kontroluj cukrzycę i utrzymuj swoje stężenie glukozy we krwi w swoim zakresie docelowym, korzystając z pomocy lekarza.
  • Codziennie sprawdzaj stan swoich stóp. Staraj się robić to o określonej porze każdego dnia, np. podczas ich mycia lub wieczorem, gdy zdejmujesz buty. Sprawdzaj stan stóp (podeszew), paznokci i skóry między palcami. Przyjrzyj się, czy nie masz skaleczeń, pęcherzy, obrzęku lub zaczerwienienia.
  • Codziennie myj stopy. Używaj łagodnego mydła i letniej wody. Dokładnie osuszaj stopy, szczególnie między palcami, i stosuj krem nawilżający, z wyjątkiem skóry między palcami, gdzie wilgoć może powodować rozwój drobnoustrojów.
  • Dbaj o paznokcie. Obcinaj paznokcie w miarę potrzeby, wygładzając krawędzie pilniczkiem do paznokci, aby zapobiegać wrastaniu paznokci w skórę. Jeśli nie możesz samodzielnie pielęgnować paznokci, poproś kogoś o pomoc.
  • Chroń stopy przed intensywnym ciepłem i zimnem. Unikaj korzystania z termoforów, gorących (lub zimnych) kompresów lub elektrycznych koców. Przed włożeniem stóp do wody sprawdzaj jej temperaturę.
  • Zawsze zakładaj wygodne buty i skarpety.
  • Nigdy nie chodź boso – nawet w domu. Wybieraj dobrze dopasowane buty i chroń stopy za pomocą skarpet, które pomogą utrzymać je w suchości. Sprawdzaj wnętrze butów przed ich założeniem, aby upewnić się, że nie ma w nich niczego, co mogłoby podrażniać Twoje stopy.
  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat ran, pęcherzy, podrażnień, pęknięć czy innych zmian na stopach, takich jak zmiany koloru, kształtu lub temperatury, a także na temat bólu. Jeśli to konieczne, poproś o skierowanie do specjalisty podologa.
  • Rzuć palenie – powoduje ono ograniczenie dopływu krwi do stóp, co może prowadzić do problemów ze stopami.

5 American Diabetes Association. (ADA) – Foot Care. Dostęp do wersji online: 24 czerwca 2018 @ http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/complications/foot-complications/foot-care.html

CO/LFS/0416/0039(1)b