Skip to main content
OneTouch

Jak się leczy cukrzycę?

Jak się leczy cukrzycę?

Celem terapii pacjentów z cukrzycą jest kontrolowanie stężenia cukru we krwi oraz zapobieganie problemom zdrowotnym lub powikłaniom. Potrzeby każdego diabetyka są inne, dlatego konkretny schemat leczenia cukrzycy zostanie stworzony specjalnie dla Ciebie.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o leczeniu cukrzycy typu 1, kliknij tutaj

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o leczeniu cukrzycy typu 2, kliknij tutaj

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o cukrzycy ciążowej, kliknij tutaj.

Praca zespołowa

W leczeniu cukrzycy liczy się podejście zespołowe, a najważniejszym członkiem zespołu jesteś Ty. W końcu to Ty żyjesz z cukrzycą i starasz się ją na co dzień kontrolować.

Możesz w swoje leczenie zaangażować członków rodziny lub przyjaciół. Mogą oni pomagać Ci np. w planowaniu posiłków, chodzić z Tobą na spacery po obiedzie, towarzyszyć Ci, gdy idziesz do lekarza, albo po prostu wspierać cię na co dzień. Możesz także poszukać grup wsparcia dla osób z cukrzycą w Twojej okolicy.

Twój zespół opieki diabetologicznej

Skład Twojego zespołu zależy od kilku czynników, np. od tego, jakich specjalistów będziesz potrzebować, aby skutecznie kontrolować cukrzycę, a także od tego, co Ci oferuje system opieki zdrowotnej.

Oto, jacy specjaliści mogą wchodzić w skład Twojego zespołu opieki diabetologicznej:

  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej: Do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej udajesz się na badania ogólne lub wtedy, gdy zachorujesz. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może także skierować Cię do specjalistów. Inni przedstawiciele personelu medycznego, którzy zapewniają podstawową opiekę zdrowotną, to pielęgniarki i edukatorzy, którzy zwykle współpracują z lekarzem.
  • Endokrynolog: Lekarz specjalizujący się w chorobach na tle hormonalnym, np. cukrzycy. Jeśli Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma doświadczenie w zakresie leczenia cukrzycy, endokrynolog może nie być Ci potrzebny. Zapytaj swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czy musisz udać się do endokrynologa.
  • Pielęgniarka/edukatorka diabetologiczna: Specjalnie wyszkolona pielęgniarka, która ma doświadczenie w opiece nad osobami z cukrzycą i edukowaniu ich na temat tej choroby. Pielęgniarka/edukatorka uczy osoby z cukrzycą zachowań związanych z codziennym dbaniem o siebie i kontrolą cukrzycy, jak np. zmiana nawyków żywieniowych, bezpieczne stosowanie leków przeciwcukrzycowych i badanie stężenia cukru we krwi.
CO/LFS/1016/0115, CO/LFS/0416/0039