Skip to main content
OneTouch

Jak się leczy cukrzycę?

Jak się leczy cukrzycę?

Celem leczenia osoby z cukrzycą jest kontrolowanie stężenia cukru we krwi oraz zapobieganie problemom zdrowotnym lub powikłaniom. Jednak potrzeby każdego pacjenta są inne, dlatego konkretny schemat leczenia cukrzycy zostanie stworzony specjalnie dla Ciebie.1

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o leczeniu cukrzycy typu 1.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o leczeniu cukrzycy typu 2.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o leczeniu cukrzycy ciążowej.

Praca zespołowa1

W kwestii leczenia cukrzycy eksperci zalecają podejście zespołowe. Najważniejszym członkiem tego zespołu jesteś Ty, bo to właśnie Ty cierpisz na cukrzycę i zajmujesz się nią każdego dnia.

Możesz w swoje leczenie zaangażować członków rodziny lub przyjaciół, którzy mogą Ci pomagać w planowaniu i przygotowywaniu posiłków, razem z Tobą uprawiać sport, towarzyszyć Ci podczas wizyt u lekarza czy po prostu wspierać Cię rozmową. Możesz także poszukać grup wsparcia dla osób z cukrzycą w Twojej okolicy.

Twój zespół opieki diabetologicznej

Zobaczmy, kto wchodzi w skład Twojego zespołu opieki medycznej. Skład Twojego zespołu zależy od kilku czynników, np. od tego, jakich specjalistów będziesz potrzebować, aby skutecznie kontrolować cukrzycę, a także od tego, co Ci oferuje system opieki zdrowotnej.

Oto wybrani specjaliści, którzy mogą wchodzić w skład Twojego zespołu opieki diabetologicznej:

 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej: lekarz, do którego udajesz się na badania ogólne lub wtedy, gdy zachorujesz.
 • Endokrynolog: Lekarz specjalizujący się w chorobach na tle hormonalnym, np. cukrzycy.
 • Pielęgniarka-edukatorka diabetologiczna: Specjalnie wyszkolona pielęgniarka, która ma doświadczenie w opiece nad osobami z cukrzycą i edukowaniu takich osób oraz ich rodzin na temat tej choroby.
 • Dietetyk: Specjalista w dziedzinie żywienia, który pomoże Ci skomponować zdrowy jadłospis w oparciu o Twoje potrzeby, cel w zakresie wagi, styl życia, przyjmowane leki i inne założenia zdrowotne.
 • Okulista (lub optometrysta): Specjalista chorób oczu, w tym schorzeń oczu związanych z cukrzycą, który jest wyszkolony w zakresie ich wykrywania.
 • Pracownik opieki społecznej/psycholog/psychiatra/terapeuta rodzinny: Specjalista w zakresie zdrowia psychicznego może pomóc poradzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami, jakie wiążą się z życiem z cukrzycą i radzeniem sobie z chorobą
 • Podolog: Lekarz specjalizujący się w leczeniu stopy cukrzycowej i innych schorzeń w obrębie stóp i stawów skokowych.
 • Farmaceuta: Specjalista przygotowujący i wydający leki, który może też doradzić w zakresie leków na cukrzycę i innych leków.
 • Stomatolog: Lekarz dbający o zdrowie zębów i dziąseł.
 • Fizjoterapeuta: Specjalista w zakresie ćwiczeń fizycznych, który może włączyć do planu leczenia cukrzycy ćwiczenia fizyczne.
 • Edukator diabetologiczny: Pielęgniarki, dietetycy, lekarze, farmaceuci, podolodzy, doradcy i inne osoby specjalnie przeszkolone w zakresie cukrzycy.

 

1 American Diabetes Association. (ADA) Standards of Medical Care in Diabetes–2018. Diabetes Care 2018; 41, Suppl. 1. Dostęp do wersji online: 6 maja 2018 @ http://care.diabetesjournals.org/content/diacare/suppl/2017/12/08/41.Supplement_1.DC1/DC_41_S1_Combined.pdf

CO/LFS/1016/0115, CO/LFS/0416/0039